Skaitymo iššūkiai: 4 populiarumo priežastys

Spread the love

Tikriausiai pastebėjote, kad populiarėja knygų skaitymo iššūkiai. Vieni yra kiekybiniai (perskaityti tam tikrą skaičių kūrinių), kiti struktūruoti, sudaryti iš tokių ir panašių uždavinių: perskaityti knygą, kurios tema susijusi su… (šio tipo iššūkiams visai tiktų įvardijimas kokybiniai).

Pirma priežastis, kodėl iššūkiai pritraukia auditoriją, yra žaidimo forma. Skaitymas įgauna ne darbo, ne prievolės, o pramogos statusą. Tai tarsi labirintas, vienas po kito pasiekiami aukštesni lygiai.

Minėtinas ir konkurencijos aspektas. Draugiškai varžomasi, kas pereis į aukštesnį lygį. Paprasčiausia išmatuoti kiekybinių tikslų progresą: jei užsibrėžiama per tris mėnesius perskaityti dešimt knygų, viskas labai aišku – po trijų mėnesių rezultatas arba 10/10, arba ne (o gal net viršytas…).

Antra priežastis (kylanti iš pirmos) yra disciplinuotumas. Žaidimas – tai struktūra. O struktūra yra galimybė laikytis disciplinos. T. y. perskaityti daugiau per mažesnį laiko tarpą ir daryti tai nuosekliau, be mėnesius trunkančių pertraukų.

Trečia priežastis – noras būti išprususiems. Nes literatūroje įvairių dalykų gausu, ji žodinga ir informatyvi (tiesa, esama išimčių).

Šiek tiek skeptiškumo: jei tikslas – perskaityti kuo daugiau kūrinių, tikėtina, kad ilgainiui bus orientuojamasi vien į skaičių, o turiningumas liks antrame plane. Nors niekur nėra pakeverzoto įstatymo, kad kiekviena knyga turėtų būti bent 500 puslapių storio ir slepianti ypač gilias mintis, vis dėlto leidinys leidiniui nelygu ir 50 ne visada labiau išprusėliška už 30.

Ketvirta priežastis – saviugdos bumas. Štai 2016 m. JAV asmeninio tobulėjimo (saviugdos) prekių bei paslaugų rinka įvertinta 9,9 mlrd. dolerių (apie 8,67 mlrd. eurų). Prognozuojama, kad 2022 m. suma sieks 13,2 mlrd. dolerių (apie 11,56 mlrd. eurų). Šie milijardiniai skaičiai nušviečia savigalbos knygų, koučingo, seminarų ir kt. sritis.

Ryškus skiriamasis saviugdos diskurso bruožas – tikslų kėlimasis (ir knygų skaitymo iššūkiai). Kas nori sukaupti literatūrinį bagažą; kas vaikosi saviugdos temomis rašančių tinklaraštininkų minčių; kas mėgsta skaityti, bet neranda laiko, todėl nusprendžia imti jautį už ragų ir knygas paversti tikslo objektu…

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian