Septyniskart apie paslaptingąjį R. Aškinytės „Glesum“

Spread the love

Knygą nusičiupau ne iškart ir neatsitiktinai. Varčiau, mąsčiau. Akį traukė blizgus viršelis, vaizduojantis žvaigždėtą dangų, tačiau mano skoniui jis buvo šiek tiek per blizgus. Labiau sudomino nugarėlė, žadanti unikaliu stiliumi suregztą pasakojimą apie paslaptingą senovę, gintarą, žvaigždes ir aisčius. Pakerėjo užrašas kursyvu pirmame puslapy: „Taip nebuvo, bet galėjo būti“. Iš tiesų, kas galėtų tai paneigti?

Rasa Aškinytė nėra viena senųjų klasikių, žvelgiančių į mokinius iš literatūros vadovėlių, bet nėra ir naujokė, nedrąsiai žengianti priekin su debiutiniu romanu. Autorė 2014 m. pasiglemžė metų knygos titulą už romaną „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“, o ir „Glesum“ 2017 m. iškovojo J. Paukštelio premiją. Rašytoja baigė istorijos bakalaurą, filosofijos magistrą ir edukologijos doktorantūrą. Romane „Glesum“ neretai sužiba filosofinės liepsnelės, o skaityti istorikės parašytą istorinį romaną tikrai malonu, žinant, kad autorė greičiausiai per daug nenusišnekės. Knygos gale pateikiami veikalai, kuriais autorė rėmėsi rašydama, ir puikuojasi skyrelis „Istorinės žinios“.

Kūrinio siužetas seka keleto veikėjų gyvenimus ir mintis. Ir jie, ir jų gyvenimai tokie keistai panašūs ir nepanašūs į mūsų. Veikėjai, žinoma, neatrodo šiuolaikiškai: genties vadas, nuolat keliaujantis Romon parduoti gintaro ir kitų gėrybių, jo žmona sidabrinėm apyrankėm, kartojanti sau, kad vyras geras, jos nemuša, nevarinėja aplinkui, vis kažką parveža, bet vieną kartą parsiveža kitą moterį, keistą, nebylią, rudakę ir garbanotą, negražią. Glesum pati irgi manosi esanti negraži, bet nėra nebylė, ji tiesiog nekalba, o kam? Boba ja rūpinasi, sena, išmintinga boba, gebanti išvirti bet kokį viralą bet kokiems tikslams, gal tik ne senajam Kirniui, senam, nukvailėjusiam kariui, bet kas žino, ko jam reikia… gal tik pati boba. Tačiau žmonių jausmai visgi amžini ir pažįstami: senolio šilumos troškimas, žmonos pavydas jaunesnei moteriai, įsižiūrėtai vyro, sūnaus siekis ištrūkti iš uždaro šeimos ratelio, daugiau pamatyti, daugiau pasiekti, vyro noras keliauti, nesustoti.

Rašytojos stilius savotiškas. Aškinytė, rodos, suverpia žmonių jausmus, kasdienybę, gintaro kruopeles, žvaigždžių spindesį, ironiją, sniego šaltumą ir begalę kitų mažų ir didelių dalykėlių į vieną ilgą siūlą, vieną ritę. O tada audžia savo kūrinį, stropiai, atsargiai, siuva ir siuvinėja ir galiausiai įteikia mums. Gijas ir saitus liudija ne tik istorijos, bet ir romano struktūra: kūrinį sudaro septyni didesni skyriai, skirti kiekvienai Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždei, o juose vis skirtinga tvarka išsirikiuoja mažesni skyreliai, vėl septyni, vis tie patys: kraujas, rūkas, vanduo ir kiti… Istorija tarsi sukasi ratu, dėliojasi tarsi dėlionė.

Visgi rašau ne odę ir ne panegiriką, o (tikiuosi, kad) blaivią apžvalgą. Knyga tikrai nėra skirta visiems. Nemažai skaitytojų gali pasigesti veiksmo. Kai kurie mėgsta plaukti baidarėmis srauniose kalnų upėse, o Aškinytė skaitytojus lėtai iria per ramų, skaidrų, gilų ežerą. Net neaišku, ar kur benuplauksi. O jūs ar norėtumėt plaukti be tikslo? Mažai net dialogų, vis mintys, mintys, mintys, mintys ir gyvenimas… Stilius, kaip minėta, savotiškas, galbūt kaip vynas, gal kaip prancūziškas sūris, gal marcipanai. Istorijos taip pat nepatariu imtis, jeigu norite pralinksmėti: romano nepavadinčiau depresyviu, bet tai nėra ir pats nuotaikingiausias kūrinys.

Negaliu pažadėti, kad „Glesum“ jums patiks. Tačiau galbūt padėtų apsispręsti septyni paprasti klausimai: ar mėgstate lietuvių literatūrą? O gal jaučiate nostalgiją Lietuvos praeičiai, tankioms girioms ir pagoniškiems burtams? Ar esate iš tų žmonių, kuriuos žavi lyg dėlionė dėliojami kūriniai su saitais, ryšiais ir sąsajom? Veiksmas knygose nėra pirmasis prioritetas? Nesinori labai ilgo ir labai sunkaus kūrinio? Ar ieškote poezijos prozoje? Mėgstate skaityti apie gyvenimą, paprastą ir nepaprastą?

Kad ir kiek kartų ištarėte „taip“ – nulį ar septynis, magišką ar nemagišką skaičių, skaityti ar neskaityti sprendžiate jūs.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian