J. Kunčino „Bilė ir kiti“: ne amžininkės aprašai

Spread the love

„Pala… ką aš čia norėjau pasakyti? Ogi nieko.“ – šitaip baigiasi po mirties išleistas Jurgio Kunčino romanas „Bilė ir kiti. Amžininko užrašai“. Romanas, pirmą kartą išleistas 2002 m., 2018 m. buvo perleistas. Greitai po to aš jį nusičiupau jubiliejinėje dvidešimtojoje knygų mugėje, nedideliam „Versus“ leidyklėlės stende. Knyga daili ir pagyvinta fragmentais iš autoriaus dienoraščių… bet ką gi aš čia tuo noriu pasakyti? Parduoti knygą? Baikit, ne, niekas man už tai nemoka.

Jeigu kadaise mokykloje šiek tiek priverstinai, o gal paūgėję šiek tiek savanoriškiau buvote pasiėmę į rankas žymiąją „Tūlą“, jūs jau maždaug nutuokiate, kokia bus ir ši knyga. Kunčinas jums ir toliau kalbės savo lengvu, žaismingu, ironišku stiliumi, balsu bedarbio bohemiečio rašytojo, nepritampančio sovietinėje visuomenėje. Siužetas, jei toks tik yra, nuolat meta kelią dėl takelio, šokinėja per balas ir stabteli parūkyti. Svarbiausiasis romano aspektas nurodomas jau pavadinime – tai Bilė ir kiti. Pasakotojas spalvingai tapo spalvingas nespalvingo laikmečio personas, nusisekusius ir nelabai poetus, nežinomus dailininkus, psichiatrinės ligoninės pacientus, milicininkus ir taip toliau. Pasakotojas, žinoma, irgi gan įdomi asmenybė. O Bilė tai lyg dar viena Tūla, „vienas savičiausių moters paveikslų lietuvių literatūroje“, kaip skelbiama nugarėlėje. Tik šįkart lyg nebe Užupy ir be karmino dėmės ant sijono.

Tiesa, reikia pripažinti, kad knyga ne visad skaitės lengvai. Pradėjau ją, pamečiau, pasiėmiau po mėnesio kito, vėl pamečiau. Neįsidėjau skirtuko, skaičiau bent dešimtį lapų iš naujo. Juk kartais paprastam žmogui reikia ne meniško stiliaus, o veiksmo, ne sovietmečio bohemos, o kraują stingdančių nuotykių… Ši knyga kaži ar patiks prisiekusiems detektyvų, fantastikos ar trilerių mėgėjams. Nesivarginkite, tikrai yra daug jums labiau tiksiančių knygų. Tačiau jei kartais norisi meniškesnės literatūros, galbūt šis kūrinėlis kaip tik jums. Pabaiga mane sujaudino, išspaudė ašarėlę. Šitaip šis romanas ir nukako „įsimintinų“ lentynėlėn mano galvoje. Įdomu, į kokią lentynėlę įdėtumėt jūs?

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian