Grubiai apie Mykolo Saukos „Grubiai“

Spread the love

Grubiai tariant, tai knygelė, kurią galit užbaigt per vakarą, kelias dienas paskaitinėję troleibuse ar triskart palaukę eilėje prie daktaro kabineto. Tai knygelė, sykį kitą priversianti jus (karčiai) nusijuokti. Tai pirmoji ir vienintelė Mykolo Saukos knyga – „Grubiai“.

Grubiai tariant, Mykolas Sauka yra skulptorius ir literatas, laimėjęs Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamą „Pirmosios knygos“ konkursą. Tai jaunas kūrėjas, gimęs 1989 m., baigęs skulptūros studijas. Jo skulptūros šmėžuoja parodose ir Viršuliškių parke, o ši knyga puikuojasi Kazimiero Barėno literatūrine premija.

Grubiai tariant, tai apsakymų rinkinys. Kai kurie pretenduoja į mažąją prozą (< 1000 žodžių), kai kurie į pjeses, o kai kurie į komi(ksi)škus iliustruotus vadovus. Tai 16 netipinių apsakymų, kurių niekad nesupainiosite su Žemaite, Biliūnu ar Apučiu. Galbūt netgi su jokiu kitu rašytoju. Autorius kaitalioja pasakojimo būdus, perspektyvą, tematiką, kalbą, neretai įpina žargono ir slengo, tačiau turi tam tikrą savo stilių, grubų humoro jausmą. Dažniausiai vaizduoja jauną kūrėją, menininką, tikrai nestovintį šlovės viršūnėje (įdomu, kiek tai autobiografiška).

Ir, grubiai tariant, tai grubios istorijos apie grubią realybę. Autorius yra pasakęs knygą labiausiai skiriąs jaunam žmogui, kuriam būtų artima apsakymų ironija ir pajuoka. Anot jo, vyresnieji literatūroje labiau ieško tikrų patirčių ir išgyvenimų, ir šis rinkinys gali pasirodyti naivus ir betikslis. Galbūt. Galbūt tabu laužomi vien tik dėl jų laužymo, galbūt žaidžiama klišėmis ir tesistengiama skaitytoją prajuokinti. Bet, grubiai tariant, tai nuspręsti galite jūs patys.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian