Trečiąkart apie B. Sandersono „Miglos vaikus“: „Amžių didvyris“

Spread the love

amziu didvyris

„Amžių didvyris“ – paskutinioji Brandono Sandersono trilogijos „Miglos vaikai“ dalis, „Paskutinės imperijos“ ir „Iškilimo šulinio“ tęsinys. Istorija tęsiasi: bandydami išgelbėti pasaulį ir netyčia viską dar labiau pagadindami, herojai dabar bando atitaisyti klaidas. Pavyks? Nepavyks? Reikia skaityti.

Pagrindiniais veikėjais vis dar išlieka kovotoja Vina ir imperatorius Elendas. Šiame romane jie nebeabejoja, nebesvarsto, o veikia. Tačiau taip pat sukruta, atsiskleidžia ir nemažai puslapių pasiglemžia Lestibornas, arba Vaiduoklis, pirmoje ir antroje knygoje tik kartais sušmėžuodavęs antrame plane. Vina ir Elendas jau atrodo realizavę save ir labiau rūpinasi pasaulio likimu nei egzistenciniais klausimais, o Vaiduoklis kaip veikėjas keičiasi ir auga. Tai nauja, kitokia perspektyva, nors prie jos gali tekti priprasti.

Kūrinio veiksmas vystomas labai nuosekliai. Kitaip nei antrojoje dalyje, veiksmas nei vilkosi koja už kojos, nei lėkė it įkirptas į uodegą, jis ramiai ir tvirtai žygiavo pabaigos link. Skaityti buvo įdomu nuo pradžios iki galo, kovų scenos įtraukiančios, magijos sistema besiplečianti, diskusijų ir posėdžių daug mažiau, bet gausu atradimų, vėl ir vėl viską verčiančių aukštyn kojom. Siužeto vingių Sandersonas dar niekad negailėjo. Tačiau svarbiausia, kad jie nenukrenta kaip perkūnas iš giedro dangaus, skaitytojas mano: „O! Logiška!“, nesijaučia apgautas ir įsitraukęs skaito toliau.

Skyriai vis dar pradedami epistoline forma, šįkart kaip konkretūs mokslininko užrašai, labiau aiškinantys nei užduodantys mįsles. Pagrindinis jų tikslas, regis, yra padėti suprasti Sandersono pasaulio ir magijos dėsnius.

Trilogija užbaigiama gražiai ir nenuvilia. Šioje dalyje autorius, rodos, skaitytojo nebesistengia vis šokiruoti, bet mėgina surišti visus palaidus siūlus ir užbaigti sistemas. Ir tai jam pavyksta. Nors tai vienas pirmųjų Sandersono kūrinių, tai rimtas ir tvarkingas fantastikos epas, dar negreit išbluksiąs iš atminties.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian