Brandono Sandersono „Paskutinė imperija“

Spread the love

Koks literatūros žanras Lietuvoje populiariausias? Turbūt nedaugelis pasakytų, jog tai – fantastika. Visgi paskutiniu metu Lietuvoje fantastikos daugėja – atsiranda ne tik mūsiškės lietuviškos, verčiama ir garsi užsienietiška. Vienas tokių šiuolaikinių fantastų yra Brandonas Sandersonas. Amerikiečių rašytojas išgarsėjo savo „Miglos vaikų“ trilogija, pirmoji ciklo knyga „Paskutinė imperija“ pasirodė 2006 m. Po dvylikos metų, 2018 m., romanas buvo išleistas lietuvių kalba.

Kokia tai fantastika? Maginė, epinė, aukštoji. Ne visai tolkieniška ir ne visai martiniška – galbūt kažkas per vidurį. Knyga ne vaikams, bet turbūt tiktų paaugliams. Autorius nesistengia aprašyti kuo daugiau mirčių, kankinimų ir kraujo, tačiau ir nevengia. Romane tikrai yra fantastikos klišių, bet nemažai ir originalumo. Tai ganėtinai tipiškas maginės fantastikos kūrinys, bet tikrai ne blogąja prasme.

Sandersonas kuria pasaulį, kuriame viešpatauja toks dievas ne dievas – nemirtingasis lordas Imperatorius, kadaise pasaulį išgelbėjęs nuo pražūties ir tada jį užvaldęs. Visuomenė padalyta į du sluoksnius: beteisius skajiečius ir jų ponus kilminguosius. Yra ir magijos, kuri šiaip jau turėtų priklausyti tik kilmingiesiems, bet kartais ima ir nuteka skajiečiams. „Miglos vaikų“ magijos sistema yra labai griežta, detalizuota ir originali – jeigu domitės fantastika, galbūt žinote, kad magijos sistemos skirstomos į kietąsias ir minkštąsias. Galbūt žinote ir tai, kad būtent Sandersonas šiuos terminus išpopuliarino. Jo paties magijos sistema priklauso kietosioms. Kūrinio magai – alomantai – naudojasi tam tikrais metalais, kuriuos nuryja ir tada padega. Pavyzdžiui, uždegus alavą sustiprėja pojūčiai. Dauguma alomantų geba naudoti tik vieną metalą ir tik kai kurie, vadinamieji miglos vaikai,sugeba naudotis visais. Žinoma, pagrindinė veikėja taip pat yra miglos vaikas.

Įprasta, bet nebūtinai prasta. Du svarbiausieji veikėjai: pagarsėjęs karštakošis alomantas Kelseris ir užguita šešiolikmetė vagilė Vina. Šiek tiek poteriškai, eragoniškai: lig tol maža kuo išsiskyrusi jaunuolė sužino turinti didžių galių ir jai patikima svarbi užduotis. Kelserio mokoma, mergina galias įvaldo nepaprastai greitai, keičiasi, tobulėja, įsimyli, klysta, taisosi ir vystosi kaip veikėja. Nors pagrindinė veikėja galbūt ne tokia charizmatiška kaip jos mokytojas, ji labai žmogiška ir reali: nepatikli, bet smalsi, nesijaučianti kaip herojė, bet geraširdė, pasiryžusi mokytis, bet ne visada klusni… Antraeilių personažų yra daug ir ne visi žiba, tačiau kai kurie slepia įdomių paslapčių. Sakyčiau, kad veikėjai galbūt nėra pati pačiausioji knygos puošmena, bet pakankamai stipri dalis.

Kūrinio kalba ir stilius labai paprasti – Sandersonas nesistengia žodžiais tapyti paveikslų ir stiliaus vingrybėmis plukdyti istorijos, istoriją jis stumia priekin veiksmais. Pasakotojas yra visažinis ir dažniausiai pasakojama iš Vinos ar Kelserio perspektyvos, tik kartais šoktelima į epizodinio veikėjo perspektyvą (tai gali truputį trikdyti). Šiek tiek piktnaudžiaujama žodžiu „susimąstė“, kurį būtų galima keisti „atitoko“, „suvokė“ ar dar kita fraze. Vis dėlto galbūt tai ne autoriaus, o vertimo bėda, nors kitų bėdų kaip ir nepastebėjau.

O veiksmas tiesiog puikus. Kūrinys prasideda lėtokai – skaitytojas supažindinamas su Sandersono pasauliu, magijos sistema ir veikėjais. Ties viduriu romanas įsivažiuoja, o paskutiniame ketvirtyje lekia it pašėlęs. Veiksmo scenos aprašytos puikiai, gniaužia kvapą. Vystymasis nuoseklus ir logiškas. Tiesa, pasirodė, kad pirmoji trilogijos dalis kulminaciją pasiekė šiek tiek ankstokai ir vienas įvykis intensyvumu nustelbė kitą, kaip ir svarbesnį… tačiau pabaigos tai nepagadina. Romanas užbaigiamas tvarkingai, bet palieka klausimų, abejonės šešėlį, šitaip viliodamas tęsti trilogiją.

Tai fantastika, skirta fantastikos fanams. Jei šio žanro nemėgstate, greičiausiai knygos imti į rankas neverta. Jeigu siekiate su žanru susipažinti, „Miglos vaikai“ visai neblogas pasirinkimas, tai moderni fantastikos klasika. O jeigu esate prisiekęs fantastas, ko dar laukiate?

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian