„Neskirti pasimatymai“: aš sakau taip!

Spread the love

Apie knygą

Turbūt girdėjote apie Tarkovskio filmą „Stalkeris“, galbūt netgi esate jį matę. O ar žinojote, kad jis paremtas brolių Strugackių apysaka „Piknikas šalikelėje“? Aš ilgai nežinojau. Sužinojusi užsinorėjau perskaityti. Kūrinį netyčia radau rinkinyje „Neskirti pasimatymai“, išleistame gūdžiais 1983 m. Knygoje pateikiamos dvi mokslinės fantastikos apysakos „Piknikas šalikelėje“ ir „Mažylis“, kurias sieja gan populiari tema – kontaktas.

Apie „Pikniką šalikelėje“

Nors kontaktas su ateiviais mokslinės fantastikos knygose aprašomas dažnai, broliai Strugackiai temą interpretuoja labai originaliai: o ką, jeigu mūsų Žemę tikrai aplankytų ateiviai, bet tai jiems tebūtų trumpas stabtelėjimas kosminiame kelyje, piknikas šalikelėje? Ateiviai Žemėj sustoja, prišiukšlina, drastiškai pakeičia vizito vietą ir daugelio žmonių gyvenimus, ir dingsta, net nepasilabinę. Galbūt. Knygos veikėjai tik spėlioja, kaip ir skaitytojas. Tokia interpretacija plius tamsi, mokslinei fantastikai nebūdinga dirbančiosios klasės realizmo atmosfera lygu įdomiam kūriniui. Čia jums ne kosmoso užkariavimas, mokslo aukštumas pasiekusi žmonija ir didingi išradimai. Didžioji dalis veikėjų ne kariai, ne Nobelio premijos laureatai ir ne herojai, nešantys pasauliui gera. Ar bent jau ne tipiški herojai. Pagrindinis veikėjas priklauso dirbančiajai klasei, jis nuolat rūko, linksta į alkoholizmą ir lošimus, jis niūrus, tylus ir ciniškas. Nėra bukas ir nemąstantis, bet iki pat knygos galo neatskleidžia savo minčių, rodos, stengiasi kuo giliau jas nustumti: ar ką gero tos mintys jam atneštų. Ne visiems gali patikti skaityti apie tokį veikėją ar kur, kada ir kaip jis užsirūkys – tokie užsirūkymai buvo aprašyti gal dvidešimt kartų.

Vis dėlto rūko jis ne šiaip sau: šitaip kuriama atmosfera, nykus sovietmečiu dvelkiantis miestas, gyvenimo džiaugsmą praradę gyventojai, klestinti juodoji rinka, korupcija… Atmosfera sukurta puikiai, beveik varo į neviltį. Kažkas kažkur pavadino šį kūrinį „tamsiąja moksline fantastika“ ir puikiai apysaką apibūdino. Nesitikėkite tarkovskiškumo – filmas iš tikrųjų labai nepanašus į knygą. Iš pradžių apysaką skaityti nebuvo labai lengva, bet ji kažkaip sugeba įsibrauti į mintis, priversdama mąstyti. Kūrinys galėtų praslysti kaip įtemptas sovietinis trileris su fantastikos elementais, tačiau už jo slepiasi gilūs egzistenciniai klausimai. Apysaka stipri. Savotiška, niūri, bet stipri.

Apie „Mažylį“

Piknikas šalikelėje“ – turbūt garsiausias Strugackių kūrinys, o apie „Mažylį“ kalbama mažai. Tai visiškai kitokio tipo apysaka. Skiriasi pasakojimo būdai: pirmojoje pasakojama trečiuoju asmeniu, keičiasi perspektyvos, o antrojoje visąlaik kalba tas pats vaikinukas pirmu asmeniu. Jis pats labai nepanašus į anksčiau nupasakotą veikėją, blankesnis, tipiškas, maža kuo pasižymintis, neįsimenantis. Kitoks ir pasaulis, tradiciškesnis mokslinės fantastikos jūroje: labai aukštą technologijų lygį pasiekę žmonės komunikuoja (ar bent bando komunikuoti) su humanoidinėmis ir nehumanoidinėmis civilizacijomis. Veiksmas vyksta lyg ir tuščioje planetoje, kurią tiria mokslininkų komanda, bet ji pasirodo nesanti visiškai tuščia. Klostosi tarsi detektyvas, pagardintas filosofiniais samprotavimais analizuojami proto ir žmogiškumo klausimai. Kontaktas taip pat interpretuojamas gan originaliai, o ateiviai vėl slepiasi kažkur antram plane. Šią apysaką skaityti buvo lengviau negu „Pikniką“. Tačiau kūrinys sukėlė mažiau minčių ir jį, ko gero, prisiminsiu trumpiau.

Apie viską

Apskritai, nesu tikra, ar šios dvi apysakos labai dera viename rinkinyje. Taip, jas sieja kontakto tema, taip, pavadinimas „Neskirti pasimatymai“ puikiai tinka abiem. Tačiau čia panašumai ir baigiasi. Kaip minėta, skiriasi pasakojimo būdai, pasauliai, veikėjai, atmosfera, rašymo stilius, antraeilės tematikos… Yra tikimybė viena iš apysakų nusivilti. Visgi manau, kad knyga, o ypač „Piknikas šalikelėje“, galėtų patikti ne vien mokslinės fantastikos fanams. Jeigu nesibodite niūrios atmosferos, užsisklendusių veikėjų ir egzistencinių klausimų, šis kūrinys gali būti kaip tik jums.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian