Lee Child „Vienas šūvis“ – detektyvas, kuriame 20 = 10

Spread the love

Dosjė

Leidykla „Obuolys“, 2013 m. Tai devinta dalis, iš viso yra net 23 (!), pirmos dalies pavadinimas „Zona“ (angl. „Killing Floor“).

Viršelis skelbia apie Džeko Ryčerio nuotykius. Bet jokio Ryčerio knygoje nėra. Ant viršelio – Ryčeris, puslapiuose – Ričeris.

Pagal knygą sukurtas filmas „Džekas Ryčeris“.

Mėgstate detektyvus, bet Ričerio (Ryčerio) dar nepažįstate? Bent jau ūgiu jis panašus į Jo Nesbo protagonistą Harį Hūlę (tiesa, Lee Child romane ūgis ir atstumai yra nurodomi pėdomis ir kitais amerikietiškais matais, todėl gali būti sunkiau įsijausti).

Penketas keliais smūgiais

Lee Child sukurtam herojui, rodos, neinstaliuotas panikos mechanizmas. Situacija: Ri(y)čeris prieš penkis užpuolikus. Atsakas: užpuolikai lengvai nugalėti. Priminė pasaką „Narsus siuvėjas“, kur skamba frazė Septynetą vienu smūgiu, tačiau detektyve užpuolikams pasipriešinta be jokių gudrybių.

Intriga

Intrigos netrūksta, bet panašu, kad vienoj kitoj vietoj specialiai (ir dirbtinokai) lėtinamas siužeto pagreitis. Pavyzdžiui, keturių žmonių komanda (įtariamojo sesuo, privatus tyrėjas, patyrusi žurnalistė ir advokatė) laužo galvas, ką reiškia medicininis terminas PA, kol galiausiai ne kas kitas, o pats Ri(y)čeris atvyksta ir lyg koks gydytojas paaiškina: PA reiškia paralysis agitans, gydytojai taip vadina Parkinsono ligą.

Keli filologinių kliūčių, pro kurias neprasibrauta redaguojant, pavyzdžiai

Kava kažin kodėl geriama ne iš keraminių, o iš keramikinių puodelių.

Veikėjams atnešamas šešių puodelio talpos kavinukas (vienas puodelis, du puodelis, trys puodelis ir lygiai taip pat šeši puodelis).

Vietoj budėtojo profesijos atsiranda budintis.

Žmonės išeidinėja, o ne išeina ar ruošiasi išeiti (tarsi eitų ir neišeitų, žengtų žingsnį į priekį, tada atgal…).

Dvejos ir abejos durelės virsta dviem ir abiem.

Vienas personažas kartojo paprastą dvidešimties žodžių kalbą, kurią sudaro… dešimt žodžių!

Kam šią knygą rekomenduočiau?

Detektyvų mėgėjams; norintiems įsijausti į tvirto veikėjo vaidmenį; ieškantiems greitai skaitomo kūrinio; filologinių krypčių dėstytojams (paliktos klaidos – puiki medžiaga redagavimo paskaitoms).

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian